Header
Science Olympiad Wins at Seven Lake Tournament
Posted On:
Tuesday, December 05, 2017

LASA Science Olympiad had a great weekend at Seven Lakes High School. Our two teams placed 1st and 2nd out of 23 teams at the tournament, representing our first school tournament win of the year.

 

Below are 1st through 3rd place finishes (out of 23) for the Tournament. Please congratulate these students if you see them - many students won their first medals of the year. I've attached a photo of the team from the awards ceremony.

 

 

Anatomy and Physiology – 1st Place – Edward Lee and Jessica Ding

Anatomy and Physiology – 4th Place – Jenny Lu and Nihita Sarma

Astronomy – 1st Place – Shubhanga Ballal and Elena Humphreys-Lucas

Astronomy – 2nd Place – Abhi Dhir and Sam Christian

Chemistry Lab – 1st Place – Sarah Chieng and Jenny Lu

Disease Detectives – 1st Place – Akshara Anand and Arushi Harkawat

Disease Detectives – 2nd Place – Jenny Lu and Danika Luo

Dynamic Planet – 2nd Place – Shubhanga Ballal and Vidhya Annem

Ecology – 1st Place –Edward Lee and Arushi Harkawat

Experimental Design – 3rd Place – Arushi Harkawat, Lily Yeazell, Jessica Ding

Experimental Design – 4th Place – Ishan Ladhani, Vidhya Annem, Vetriliaa Kumar

Fermi Questions – 2nd Place – Edward Lee and Shihen Lin

Game On – 1st Place – Zac Schulwolf and Lily Yeazell

Game On – 2nd Place – Yash Patil and Sarah Chieng

Helicopters – 4th Place – Alec Schultz and Cora Lewis

Herpetology – 1st Place – Prerna Kundalgurki and Pranav Bingi

Materials Science – 1st Place – Shubhanga Ballal and Pranav Bingi

Microbe Mission – 1st Place – Prerna Kundalgurki and Vidhya Annem

Microbe Mission – 2nd Place – Edward Lee and Eshita Sangani

Mission Possible – 2nd Place – Alec Schultz and Hannah Saquing

Mousetrap Vehicle – 3rd Place – Carly Smith and Yash Patil

Optics – 1st Place – Carly Smith and Yash Patil

Optics – 2nd Place – Abhi Dhir and Lily Yeazell

Remote Sensing – 1st Place – Ishan Ladhani and Danika Luo

Rocks and Minerals – 3rd Place – Prerna Kundalgurki and Vetriliaa Kumar

Thermodynamics – 1st Place – Sarah Chieng and Kevin Black

Thermodynamics – 2nd Place – Chinmay Murthy and Ahbi Dhir

Towers – 1st Place – Carly Smith and Nihita Sarma

Write It/Do It – 1st Place – Jenny Lu and Danika Luo

View all Latest News